sobota, 2 kwietnia 2011

Tech N9ne i znaczenie tytułu "All 6's And 7's"

Tech N9ne to raper wyjątkowy. Podkreślamy to aż nadto często. Niemniej wyjątkowi (psychiczni) są jego najbardziej zagorzali fani - Ci, którzy niegdyś wyklęli go za porzucenie mrocznych brzmień na rzecz imprezowych bangerów, Ci, którzy twierdzą, że Lil Wayne jest zbyt mainstreamowy, by nagrywać z Yatesem. Skąd taka ortodoksyjna wiara w gwiazdę muzyki się bierze? Głębokie, mocne, zaangażowane i sugestywne teksty są od zawsze mocną stroną Tech N9ne'a - mimo, że od czasu do czasu mroczniejsze klimaty sobie odpuszcza.
Ostrzegam, przeczytanie dalszej części artykułu może drastycznie zmienić Twoją opinię o raperze.


Słowem wstępu cofnijmy się do 2008 roku. Trzy lata temu, w wakacje Tech N9ne wydał podwójny album, moim skromnym zdaniem jedno z najlepszych dokonań w jego karierze - w porażająco zręczny sposób balansujący między podniosłymi rozprawkami na temat Boga a typowo imprezową nawijką o kobietach i alkoholu. Okładka płyty nawiązywała do słynnego albumu "Thriller" Michaela Jacksona:
Tak, to właśnie na tej płycie fani, wtedy jeszcze czarnego, muzyka po raz pierwszy usłyszeli to:

Okładka Tech N9ne'a różniła się drobnym szczegółem, główny bohater ubrany był nie w marynarkę, ale kaftanik bezpieczeństwa:
Jeden z producentów, YoungFyre, przy tworzeniu beatów również mocno inspirował się Michaelem Jacksonem, mimo, że nie było to widoczne na pierwszy rzut oka:

W efekcie otrzymaliśmy przeładowaną porcję szaleństwa zmiksowaną z solidną dawką charyzmy i testosteronu, Like Yeah:

Skąd nawiązanie do dokonań sprzed trzech lat? Zanosi się na to, że na All 6's And 7's usłyszymy podobny miks. O zapowiedzi obecności takich gości jak Lil Wayne, T-Pain i Yelawolf, którzy mogą zapewnić przebicie do szerokiej publiczności, powiedziano już wiele. Teraz, dorzućmy do tego mroczną wizję jaka wypływa z... tytułu albumu.

Oto, wszystkie 5 do tej pory znanych wyjaśnień tytułu All 6's And 7's:


1. Gra w kości - jedyna wersja potwierdzona przez Tech N9ne'a. W systemie Craps, gdy z bliżej nieznanego powodu zdecydujemy się postawić całe swoje dostępne fundusze na jeden zakład, sensownym rozwiązaniem wydaje się obstawienie właśnie 6 i 7, bo te liczby mają największe prawdopodobieństwo wystąpienia:

2. Chaos i zagubienie. Frazy "All 6's and 7's" nie da się przenieść dosłownie na język polski. W angielskim, zwłaszcza w jego zamierzchłych już przejawach, ten zwrot oznacza osobę zagubioną, chaotyczną.
3. Biblia. Liczby 6 i 7 mają szczególne znaczenie w Testamencie. 6 jest domeną piekła, podczas gdy 7 związana jest z tym co niebiańskie.
  • 6 to niedoskonałość. 6 to liczba kierunków w wymiarach realnego świata (wschód, zachód, północ, południe, góra i dół). 6 dni tworzono świat materialny, ale to dopiero 7 dzień dopełnił tydzień.
  • 7 to doskonałość, symbolizuje rzeczy święte i pełne.

4. Związki chemiczne. Tech N9ne, pochodzi z Kansas City (stan Missouri). Tam też do dziś żyje i tworzy. Problem tkwi w tym, że Amerykański system geograficzny jest nieco skomplikowany i tak naprawdę mamy kilka obszarów, do których odnosi się nazwa Kansas City - "Kansas City, Missouri", "Kansas City Metropolitan Area", "North Kansas City", itp.
Dla ułatwienia, amerykanie stosują często skróty. Ten pierwszy obszar często nazywany jest "KCMO" (słyszane w piosenkach N9ne'a jako KEJ SI EM OŁ), w kontraście do "KCK" (KEJ SI KEJ), czy "NKC" (EN KEJ SI). Zabawne jest jedynie to, że jeśli przyjrzymy KCMO i Tablicy Mendelejewa, nagle okaże się, że:

  • K (Potas) ma numer 19
  • C (Węgiel) ma numer 6
  • Mo (Molibden) ma numer 42
  • 19 + 6 + 42 = 67! Oooops.
A, że Tech N9ne lubi nawiązywać do swojego rodzinnego miasta, wiemy doskonale:

5. The Nnutt Howze. Nie wiesz czym jest "Nnuthowze"? Powodów do wstydu nie ma. Tak nazywała się jedna z ekip Tech N9ne'a z początków jego kariery - wie o niej tylko wikipedia, Tech N9ne i 67 ;) najbardziej zagorzałych fanów rapera. W 1993 roku, gdy Aaron Yates miał 21 lat, Nnuthowze podpisało kontrakt z wytwórnią Perspective Records. Zabawne jest to, że wstukując "Nnuthowze" na klawiaturze telefonu otrzymujemy następujący ciąg liczb:

  • 6688846993
  • 6 + 6 + 8 + 8 + 8 + 4 + 6 + 9 + 9 + 3 = 67!
Nawiązanie do tego zestawu liczb usłyszymy między innymi tu:Ja widzę trzy opcje - Tech N9ne jest antychrystem, geniuszem, kimś chorym psychicznie ...albo wszystkim tym jednocześnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz