środa, 12 stycznia 2011

Sprzedaż płyt i singli w 2010 - podsumowanie w liczbach


"Men lie, women lie, numbers don't" - tak swego czasu nawinął Jay-Z. Rzeczywiście, wyniki sprzedaży wydają się być najbardziej obiektywnym kryterium, jeśli chodzi o różnego rodzaju podsumowania. Nie mówią nam one nic o poziomie artystycznym wydawnictw, w dobie internetu nie zawsze są miarą popularności, ale na pewno pokazują, którzy artyści mogą zaliczyć rok do udanych i wciąż zarabiają na hiphopie duży hajs. Poniżej prezentujemy więc zestawienie podsumowujące rok 2010 w kontekście sprzedaży płyt i singli.

Jeśli chodzi o albumy, bezkonkurencyjny okazał się Eminem. Martwi natomiast fakt, że w roku 2010 tylko dwie płyty hiphopowe pokryły się platyną, a jedną z nich jest "Thank Me Later" Drake'a. W najbliższym czasie ten ponury krajobraz urozmaicą na szczęście Kanye West i Nicki Minaj. Wszystkie płyty wymienione poniżej sprzedały się już lepiej - podane liczby prezentują jednak stan z końca 2010 roku:

1. Eminem - "Recovery" - 3.21 (liczby w milionach)
2. Drake - Thank Me Later" - 1.25
3. Kanye West - "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" - 0.82
4. Nicki Minaj - "Pink Friday" - 0.79
5. Lil Wayne - "I Am Not a Human Being" - 0.60

Oprócz wymienionych, złotem pokryły się również następujące wydawnictwa:

B.o.B. - "The Adventures Of Bobby Ray"
Lil Wayne - "Rebirth"
Ludacris - "Battle Of The Sexes"
Rick Ross - "Teflon Don"

Kolejną kategorią są single. Od kilku lat sprzedają się one dużo lepiej niż albumy, a ich popularność czasem zupełnie nie przekłada się na sukces całego krążka. W poniższym zestawieniu bardzo dobrze obrazują to Flo Rida czy Nelly. Ciekawym natomiast jest fakt, że ludzie bardzo chętnie ściągają pojedyncze utwory w sposób oficjalny, czyli są skłonni za nie płacić.

Jeśli chodzi o single, bezkonkurencyjny okazał się B.o.B. Singiel "Airplanes" pokrył się potrójną, a "Nothin On You" podwójną platyną, czyli były one oficjalnie ściągane z internetu łącznie ponad 5 milionów razy. Młody raper posiada również platynowy singiel pt. "Magic".

Oto pozostałe platynowe single:

Cali Swag District - "Teach Me How To Dougie"
DJ Khaled - "All I Do Is Win"
Flo Rida - "Club Can't Handle Me"
Lil Wayne - "Drop The World"
Ludacris - "How Low"
Ludacris - "My Chick Bad"
Nelly - "Just a Dream"

Analizując powyższe zestawienie, można stwierdzić, że największymi zwycięzcami roku 2010 są Eminem, B.o.B i wytwórnia Young Money. Jak myślicie, kto opanuje chartsy w 2011?

1 komentarz:

72zer0 pisze...

2011 będzie należeć do Chamillitary Entertainment. Piątek 01:30 i 04:30 na www.chamillionaire.com !

Prześlij komentarz